Restaurování:
Restaurování dřevěných předmětů je řada po sobě následujících technologických postupů, které vedou ke zlepšení celkového stavu předmětu. Ke správnému provedení restaurátorských zásahů, které nepoškodí předmět ani jeho autenticitu je důležité znát několik věcí. Restaurátor musí znát původní technologie výroby a materiály ze kterých jsou předměty vyrobeny. Důležité jsou i znalosti dějin umění a chemie. Pro historicky významné zakázky je nutná spolupráce s historikem umění, chemikem a s restaurátory ostatních materiálů. Zvláště u předmětů kulturní hodnoty je podstatnou součástí restaurování pečlivý průzkum předmětu a dokumentace všech zásahů. Zásahy mají být v souladu s původními technologiemi a materiály a mají být v budoucnu odstranitelné v maximální možné míře tzv reverzibilní. To z důvodu restaurování předmětu v budoucnosti a s předpokladem budoucího vývoje nových dokonalejších materiálů.
Při restaurování používáme jak materiály a technologie které odpovídají historickému zařazení předmětu tak i novodobé materiály zejména pro asanaci (odstranění škůdců) a petrifikaci (zpevnění) dřevní hmoty.
Přístupy:
Restaurátorské přístupy dělíme na takzvaný konzervátorský, který se používá zejména pro musejní sbírky. Sbírkový předmět pouze konzervujeme, s důrazem na zachování všech původních prvků a didaktického účelu. Tento postup nepředpokládá každodenní používání předmětu.A přístup restaurátorský, kdy se snažíme předmětu navrátit nejen jeho původní vzhled ale i jeho užitnou hodnotu.
Míru restaurátorských zásahů vždy konzultujeme se zákazníkem tak, aby výsledek byl podle jeho představ. Spokojenost zákazníka je pro nás velmi důležitá.
Dokumentace:
Restaurování každého předmětu fotograficky dokumentujeme od začátku až do konce a na přání zákazníka vypracujeme kompletní restaurátorskou zprávu, která je jakýmsi rodokmenem pro každý restaurovaný předmět a dále zvyšuje hodnotu předmětu.
Restaurátorská zpráva obsahuje přesný popis předmětu, jeho průzkumu, návrh na jeho restaurování, popis jeho restaurování a doporučený následný režim předmětu. Zpráva je doplněna fotografiemi a je jak v tištěné tak v digitální formě. Cena za vypracování zprávy je závislá na náročnosti restaurování, a to je u každého předmětu jiná. Restaurátorská zpráva je důležitý zdroj informací o předmětu. Nepostradatelná je pro restaurované předměty kulturního významu, které jsou ve sbírkách galerií a muzeí.